Naprawa protez zębowych

Przez lata użytkowania każda proteza może ulec zniszczeniu. Wypadnie nam z rąk, co spowoduje pęknięcie lub odłamanie się któryś z wstawionych zębów czy, gdy ugryziemy coś twardego typu orzech, widelec itp. Jest rzeczą naturalną, że tworzywo akrylowe z czasem traci swoje właściwości, a tym bardziej gdy nie dbamy o nasze protezy.

Na szczęście niskim kosztem i znacznie szybciej możemy je naprawić w gabinetach stomatologicznych wyposażonych w pracownie czy laboratoria protetyczne.

Nigdy nie naprawiaj protezy sam we własnym zakresie.

Nie chodzi tutaj o to, że lekarze chcą po prostu łatwo sobie zarobić. Wiele ludzi myśli, że jak sklei protezę na kropelkę czy powbija jakieś druty – sprawa będzie załatwiona. Tym sposobem możemy bardzo sobie zaszkodzić. Po pierwsze

  • Proteza może nam znowu łatwo pęknąć w buzi i tym razem już jej nie złożymy, a koszt jej naprawy będzie jeszcze większy.
  • Przy kolejnym pęknięciu możemy się zadusić dodatkowymi odłamkami.
  • Taka sklejona proteza nie będzie trzymała się w buzi, będzie latać, wypadać co przeszkadza w czasie spożywania pokarmów. Czy podczas uśmiechania się. Robi ktoś nam zdjęcie lub na nas patrzy, a nam w tym czasie odpada proteza.
  • Źle sklejoną protezą możemy uszkodzić sobie narząd żucia. Doprowadzić do zaniku wyrostków, zniszczenia stawu skroniowo żuchwowego, a to wszystko przekłada się na inne dolegliwości typu bóle kręgosłupa, częste bóle głowy.

Proteza definitywnie musi zostać naprawiona w laboratorium protetycznym, tworzywem z którego została wykonana, w odpowiednich warunkach.

Jak zapobiec pęknięciom?

Tak naprawdę, nigdy w 100% nie uchronimy się przed pęknięciem, ale możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia pęknięcia prosząc lekarza o zamontowanie w górnych protezach wzmocnienia w postaci siatki. Za to w dolnych specjalnie odlanego łuku z metalu wtopionego w akryl. Wiele osób idzie na łatwiznę i montuje druty, czego nie polecamy i odradzamy.

Jeżeli już nam pękła proteza, a nie mieliśmy zamontowanych wzmocnień. Poprośmy lekarza o domontowanie, a zostanie to wykonane w pracowni protetycznej.

Mając wzmocnienia zmniejszamy znacznie ryzyko pęknięcia, ale gdy ono się już pojawi proteza nadal będzie dobra do użytku, nie będzie nam spadać czy latać w buzi. W wolnej chwili będziemy mogli udać się do gabinetu czy prosto do laboratorium i poprosić o naprawę.

Jak wygląda proces naprawy?

Pacjent przychodzi do gabinetu stomatologicznego z laboratorium protetycznym.

  • Lekarz pobiera wycisk z protezą.
  • Na godzinę, dwie pacjent zostaje bez protezy. (W tym czasie czeka sobie w poczekalni)
  • Wycisk z protezą zostaje dostarczony technikowi do laboratorium.
  • Po 1-2h proteza wraca do pacjenta, a lekarz wykonuje w ustach ewentualne korekty.

Czyli w niecałe 2-3h mamy naprawioną protezę.

brak

Dojazd

Footer Column 4

This is a widgetised area. Fill it with content from the Widget Admin area.

Projekt i wykonanie - Majewski Paweł