Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa jest uzupełnieniem częściowym utrzymującym się na pozostałych zębach pacjenta. W przypadku protez częściowych akrylowych charakteryzuje się mniejszą rozległością płyty lub nie zawiera jej wcale. Składa się z klamer, cierni i zębów sztucznych.

szkielet1

Niewątpliwym plusem protez szkieletowych w porównaniu do protez akrylowych osiadających jest brak nacisku na błonę śluzową podniebienia i wyrostków zębodołowych. Osiadanie zwykłych protez akrylowych wiąże się ciągłym uciskiem na błonę śluzową co w niektórych przypadkach może powodować procesy zapalne i zanik podłoża. Może być również przyczyną osłabienia umocowania zębów w zębodołach, wydłużenia koron klinicznych i rozchwiania zębów.

Proteza szkieletowa eliminuje te niedogodności przenosząc nacisk z błony śluzowej na zachowane zęby pacjenta. Dodatkowo w przypadku zastosowania takiego uzupełnienia protetycznego:

  • zwiększa się wydolność żucia,
  • konstrukcja wpływa lepiej na poprawę wymowy,
  • następuje szybsza adaptacja w jamie ustnej,
  • zminimalizowana jest ilość masy akrylowej, a tym samym zmniejsza się działanie toksyczno-chemiczne tworzywa,
  • nie wywołują reakcji alergicznej i są niereaktywne w środowisku jamy ustnej ze względu na zastosowanie odpowiedniego stopu metalu. W jego skład wchodzi chrom, kobalt, molibden.

p_czesciowe

Jeżeli chodzi o estetykę cała konstrukcja metalowa znajduje się od wewnętrznej strony, od zewnątrz zupełnie niewidocznej. Czasami zdarza się, że klamry w celu lepszego umocowania protezy muszą zostać poprowadzone w miejscach widocznych, ale i na to są środki zastępcze. W celu wyeliminowania klamer istnieje możliwość montażu szkieletu na koronach teleskopowych, zasuwach czy zatrzaskach. Dobrą alternatywą dla protez opartych na metalu są również

protezy acetalowe wykonane z elastycznego tworzywa.

Czy opisane uzupełnienie może zostać zastosowane u danego pacjenta musi zadecydować lekarz. Szkielet jest o wiele lepszą alternatywą dla protezy częściowej akrylowej. Przede wszystkim zminimalizowane są efekty uboczne, jest wygodniejszy i o wiele trwalszy niż akryl, a zarazem o wiele przyjemniejszy do noszenia w ustach.

Zobacz także

Protezy szkieletowe na zatrzaskach

Protezy szkieletowe z przezroczystymi klamrami

Adres

Maj-Dent
ul. Żołny 42
02-815 Warszawa

+48 (22) 894-40-76
+48 502-22-72-00

recepcja(at)maj-dent.pl

maj-dent(at)maj-dent.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek 9:00-20:00
Wtorek 9:00-20:00
Środa 9:00-20:00
Czwartek 9:00-20:00
Piątek 9:00-18:00
Sobota (Zamknięte)
Niedziela (Zamknięte)
Naprawy wykonujemy do godziny 15:00

Dojazd

Projekt i wykonanie - Majewski Paweł